Motor Sürücü Tamiri

Ac Motor Sürücünün Çalışma Prensibi
Bu cihaza şebeke voltajından ac akımı gelir. Bu akım kullanılan diyotlar sayesinde dc akıma dönüştürülür. Dc akımın düz bir ac gerilim elde etmesi gerekir. Bunu kondansatör yardımıyla gerçekleştirir. Böylece tekrardan ac gerilim dönüşmüş olur. Burada önemli olan istenilen frekansta motora ac gerilim verilebilmesidir. Böylece motor hangi hızda isteniyorsa o hızda dönebilir.

Servo sürücü nasıl çalışır?
  • Kontrol kartı bir komut sinyali gönderir
  • Servo sürücü sinyali alır
  • Servo sürücü, servo motorun hareket etmesini sağlam için düşük güç sinyalini yükseltir
  • Servo motor üzerinde, motor durumunu bir geri besleme sinyali aracılığıyla servo sürücüye ileten bir sensör vardır
  • Sürücü, kontrol panelinden alınan ilk sinyale uyması için voltajın frekansını ayarlar

Bir Servo Sürücüsü genellikle üç ana bileşenden oluşur: güç amplifikatörü, geribildirim cihazı ve kontrol devresi. Güç amplifikatörü, hareket kontrolöründen bir giriş sinyali alır ve servo motoru güçlendirmek için gerekli seviyelere yükseltir. Geribildirim cihazı motorun hızını ve konumunu ölçer ve bu bilgiyi kontrol devresine geri gönderir. Kontrol devresi geri bildirim bilgisini istenen konumla karşılaştırır ve güç amplifikatörü çıkışını buna göre ayarlar. Kontrol devresi genellikle bir oransal kontrol (PID) sistemi kullanır. PID sistemi, motor hızını, konumunu ve torkunu doğru bir şekilde kontrol etmek için kullanılan bir geri besleme kontrol mekanizmasıdır. PID sistemi, hedef konumunuzun gerçek konumundan ne kadar uzak olduğunu ölçer ve bu farka göre motor hızını ve torkunu ayarlar. Bu sayede, servo sürücüsü, motorun doğru bir şekilde konumlandırılmasını sağlar ve sistemdeki diğer bileşenlerin de bu doğru konumda çalışmasını sağlar

Alesta Elektronik ailesi üretim makinelerinizde kullanılan motor sürücülerinizin tamiri için sizlere teknik destek veriyor. Endüstriyel makinelerde yaygın olarak kullanılan motor sürücüler zaman içerisinde çevresel faktörler veya şebeke voltajından gelen voltaj dalgalanmaları nedeniyle arızalanabilir.

Bu durumda arızalanan motor sürücünüzü teknik servisimize ulaştırmanız onarım sürecinin başlaması için yeterli olacaktır. Gerekli teknik incelemeler yapıldıktan sonra motor sürücünüzün onarımı için sizlere en şeffaf şekilde bilgi verilecektir. Onarım işlemleri hızla gerçekleştirilerek tekrar kullanımınıza sunulacaktır. AC motor sürücü, Servo motor sürücü arızalarında teknik ekibimizle iletişime geçebilir onarım süreci için detaylı bilgi alabilirsiniz.